מלנומה של הציפורן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

מלנומה של הציפורן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

כל מה שרציתם לדעת על מלנומה בציפורן

חושבים שמלנומה יכולה להתגלות רק בעור? תחשבו שוב. מלנומה של הציפורן היא אמנם תופעה נדירה, אך חמורה. חשוב להכיר את המחלה, התסמינים שלה וכמובן דרכי הטיפול.

מלנומה בציפורן, למרות שהיא נדירה יחסית, היא צורה חמורה של סרטן עור המשפיעה על יחידת הציפורן, כולל הציפורן עצמה, האזור שמצמיח את הציפורן והעור שמסביב. סוג זה של מלנומה מהווה כ-1-3% מכלל המלנומות. מלנומה בציפורן יכולה להופיע בכל קבוצת גיל, אך היא נראית לרוב בקרב אנשים שהם מעל לגיל 30.

אחד המאפיינים הייחודיים של מלנומה בציפורן הוא ההתייצגות הלא טיפוסית שלה. בניגוד למלנומה עורית, המופיעה בדרך כלל כנגע פיגמנטי על העור, מלנומה בציפורן מופיעה לעתים קרובות כפס או רצועה פיגמנטית על גבי הציפורן. פס זה עשוי להיות בהתחלה חום או שחור, אך הוא יכול להתפתח ולכלול גוונים של כחול, אפור או אפילו לבן. במקרים מסוימים, מלנומה בציפורן יכולה לחקות מצבים שפירים אחרים, כגון נקודת חן של הציפורן או זיהומים פטרייתיים, מה שהופך את האבחנה המדויקת למאתגרת.

בשל ההצגה הייחודית של מלנומה  בציפורן, גילוי מוקדם והתערבות בזמן הם קריטיים לתוצאות טיפול מיטביות. ייתכן שכלל ה"ABCDE" המשמש להערכת מלנומה עורית, אינו ישים בהקשר של מלנומה בציפורניים. במקום זאת, רופאי עור מסתמכים על ערכת סימנים ומאפיינים הייחודית לאזור זה, על מנת להבחין בין פיגמנטציות שפירות לפיגמנטציות שעלולות להיות ממאירות. לדוגמה, הסימן על שם האצ'ינסון מתייחס להרחבת הפיגמנט מלוחית הציפורן לעבר העור שמסביב.

כאשר קיים חשד למלנומה בציפורן, רופא עור יבצע בדיקה יסודית, הכוללת היסטוריה רפואית מלאה והערכה מדוקדקת של הציפורן הפגועה והרקמות הסובבות אותה. דרמוסקופיה, טכניקה הכוללת שימוש בדרמטוסקופ להמחשת מבני עור, שימושית במיוחד בהערכת פיגמנטציה של הציפורניים. הדרמטוסקופ מספק הגדלה והארה, ומאפשר לרופא העור לזהות מאפיינים מרכזיים המצביעים על מלנומה בציפורן, כגון פיגמנטציה לא סדירה, דפוס מקביל או לא מקביל של הקווים המרכיבים את הפיגמנט בציפורן, ועוד. לאחר אישור האבחנה שאכן מדובר במלנומה בציפורן, אפשרויות הטיפול תלויות במספר גורמים, כולל שלב והיקף המחלה. ניתן לטפל במלנומה של הציפורן בשלב מוקדם באמצעות כריתה כירורגית, הכוללת הסרת כל יחידת הציפורן יחד עם שוליים של רקמה בריאה. אם המלנומה התפשטה לבלוטות לימפה סמוכות או לאיברים מרוחקים, ייתכן שיהיה צורך בגישות טיפול נרחבות יותר, כגון דיסקציה של בלוטות הלימפה או טיפולים סיסטמיים.

מלנומה של הציפורן נושאת פרוגנוזה גרועה יחסית בהשוואה לצורות אחרות של מלנומה. הדבר נובע בעיקר מהשלב בו היא נמצאת בזמן האבחון, שכן היא מתגלה לרוב בשלב מתקדם יותר ממלנומה עורית. הפרוגנוזה תלויה גם בגורמים כמו עובי הגידול, כיב ומעורבות בלוטות הלימפה. לכן, גילוי מוקדם באמצעות בדיקות עצמיות קבועות וטיפול רפואי מהיר הם חיוניים בשיפור תוצאי המחלה.

מניעה וגילוי מוקדם ממלאים תפקידים משמעותיים בניהול מלנומה בציפורן. אנשים צריכים להיות מודעים לגורמי הסיכון שלהם, כולל היסטוריה אישית או משפחתית של מלנומה, עור בהיר ומספר רב של שומות. הגנה על הציפורניים והעור שמסביב מפני חשיפה מוגזמת לשמש, לבישת כפפות הגנה בזמן טיפול בכימיקלים, והימנעות מטראומה לציפורניים יכולים לעזור להפחית את הסיכון לפתח מלנומה בציפורניים.

לסיכום, מלנומה בציפורן היא צורה נדירה אך חמורה של סרטן עור, הפוגעת בציפורניים. ההתייצגות הלא טיפוסית והדמיון שלה למצבים שפירים הופכים את האבחנה המדויקת למאתגרת. גילוי מוקדם באמצעות בדיקות עצמיות קבועות ומודעות ל"סימן האצ'ינסון" חיוניים להתערבות בזמן.  אפשרויות הטיפול תלויות בשלב ובהיקף המחלה, והפרוגנוזה יכולה להשתנות על סמך מספר גורמים. אמצעי מניעה, כגון הגנה מפני השמש והימנעות מטראומה לציפורניים, יכולים לסייע בהפחתת הסיכון לפתח מלנומה בציפורניים. בסך הכל, העלאת המודעות למלנומה בציפורן וקידום בדיקות עור וציפורניים סדירות הן חיוניות בהשגת גילוי מוקדם ושיפור תוצאות הטיפול.

לקבלת מידע וקביעת תור:

* נא לאשר שאינך רובוט