מיפוי שומות ממוחשב

מיפוי שומות ממוחשב

הכל על מיפוי שומות וצילום דרמוסקופי

בדיקת מיפוי שומות, כשמה כן היא, מאפשרת לקבל "מפה" של נקודות החן של המטופל על ידי מערכת מצלמות חכמה וכך מאפשרת לאבחן נגעים חשודים. היתרון המרכזי של הבדיקה, שהיא מאפשרת השוואה בין נקודות זמן שונות.

בדיקת מיפוי שומות

מיפוי שומות, צילום כל-גופי וצילום דרמוסקופי דיגיטלי הפכו בשנים האחרונות לחלק אינטגרלי מהמעקב אחר מטופלים בסיכון גבוה לגידולי עור במרפאות עור ברחבי העולם. בעמוד זה ריכזנו עבורך מידע חיוני בנוגע למהות הבדיקה, יתרונותיה וההכנה הנדרשת.

מהי בדיקת מיפוי שומות?

מדובר במערכת מצלמות חכמה המבצעת תיעוד דיגיטלי של כל נקודות החן של המטופל/ת. העיקרון העומד בבסיס הבדיקה הוא פשוט – סרטן גדל ומשתנה, בעוד שנגעים שפירים נשארים יחסית יציבים לאורך זמן. התיעוד של כל נקודות החן בכל נקודת זמן מאפשר לבצע השוואה בין נקודות זמן שונות, לאתר באופן מדויק נגעים חדשים, משתנים או גדלים, ובכך לאבחן סרטני עור בשלב מאוד מוקדם תוך כדי הימנעות מביופסיות מיותרות של נגעי עור שפירים. חשוב להדגיש כי הבדיקה מבצעת תיעוד של נגעי העור ואינה מבצעת אבחנה לכשעצמה, אך המערכת מצוידת בטכנולוגיית אינטליגנציה מלאכותית אשר מאתרת שינויים מאוד עדינים בין נקודות הזמן השונות, ומסיבה את תשומת לב הרופא לשינויים אלה.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה מתבצעת במרכז למלנומה וגידולי עור במרכז רפואי רמת אביב, בעזרת טכנולוגיה חדשנית ומתקדמת ®Intellistudio, על-ידי טכנאית בשני שלבים:

1. שלב ראשון – צילום כל-גופי – בשלב זה נעשה שימוש במצלמה המותקנת על גבי מסילה עולה ויורדת. המצלמה מתעדת ברזולוציה גבוהה את כל שטח העור של המטופל/ת אשר מתבקש/ת לעמוד בתנוחות משתנות מול המצלמה. באופן זה מתקבלת “מפה” של נקודות החן של המטופל/ת ומכאן שם הבדיקה – מיפוי שומות. הרופא יכול לבצע “זום” על כל נגע וכך לבצע מעקב מדויק אחר הנגעים השונים.

2. שלב שני – דרמוסקופיה דיגיטלית – בשלב זה נעשה שימוש במצלמה המורכבת על גבי דרמוסקופ ומבצעת צילומים בתקריב של נגעי עור שסומנו על ידי הרופא. המצלמה מייצרת תמונות ברוזלוציה גבוהה של נגעי העור הללו ובכך מאפשרת לראות מבנים בעור אשר אינם ניתנים לזיהוי בבדיקה רגילה.

מהי ההכנה הנדרשת לבדיקה?

  • שבועיים טרם הבדיקה: מומלץ לא להיחשף לשמש
  • יום טרם הבדיקה: מומלץ לקצר את שיער הגוף על מנת שכל השומות יהיו גלויות למצלמה

ביום הבדיקה:

  • אין להגיע עם איפור או לק על הציפורניים
  • אין לענוד תכשיטים או שעון
  • לבעלי/ות שיער ארוך – יש להגיע עם גומייה לקשירת השיער
  • מומלץ לא לגרוב גרביים כהות שכן הן משאירות סיבים שחורים על הרגליים

מהם הסיכונים שבבדיקה?

  • הבדיקה אינה כרוכה בחשיפה לקרינה או בכאב, ואין לה תופעות לוואי
  • כל התמונות נשמרות בשרת מאובטח במרכז רפואי רמת אביב, אשר אינו נגיש לאיש למעט הרופא המטפל שלך

מתי עלי לחזור על הבדיקה?

כפי שצוין, יתרון הבדיקה הוא בהשוואה בין נקודות זמן שונות. בהתאם לשיקול דעת הרופא המטפל, תתבקש/י לחזור על הבדיקה אחת לתקופה על מנת לאפשר השוואות אלה.

האם אקבל עותק של הצילומים?

בסיום הבדיקה תקבל/י דיסק-און-קי עם כל הצילומים שבוצעו באותו היום ובעבר. מומלץ להשתמש בצילומים אלה לביצוע בדיקות אישיות תקופתיות מול המראה. בדיקת מיפוי שומות, צילום כל גופי ודרמוסקופיה דיגיטלית מתבצעת במרכז למלנומה וגידולי עור במרכז רפואי רמת אביב.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם בנושא מיפוי שומות:

מיפוי שומות וצילום כל גופי

בדיקת נקודות חן חשודות

שומות חשודות? אל תתעלמו: סימנים מדאיגים למלנומה

לקבלת מידע וקביעת תור:

* נא לאשר שאינך רובוט