הפרת מיתוסים נפוצים על מלנומה

הפרת מיתוסים נפוצים על מלנומה

חושבים שהסיכון למלנומה קיים רק בעונת הקיץ או בחשיפה ישירה לשמש? תחשבו שוב

מלנומה היא הצורה הקטלנית ביותר של סרטן העור, ועל מנת להבטיח גילוי מוקדם וטיפול יעיל במחלה, חשוב להצמד למידע מדויק. לרוע המזל, קיימים מספר מיתוסים ותפיסות שגויות סביב מלנומה ושמירה על העור.

מלנומה היא הצורה הקטלנית ביותר של סרטן העור, ועל מנת להבטיח גילוי מוקדם וטיפול יעיל במחלה, חשוב להצמד למידע מדויק. לרוע המזל, קיימים מספר מיתוסים ותפיסות שגויות סביב מלנומה ושמירה על העור. במאמר זה נפריך כמה מיתוסים נפוצים הקשורים למלנומה ושמירה על העור.

רק אנשים בהירי עור נמצאים בסיכון למלנומה

אנשים בהירי עור נמצאים בסיכון גבוה יותר, יחד עם זאת אנשים מכל סוגי העור יכולים לפתח מלנומה. אנשים עם גווני עור כהים יותר עשויים להיות בעלי סיכון כללי נמוך יותר, אך עדיין יכולים לפתח מלנומה, לעתים עם תכונות אגרסיביות יותר.

רק אנשים עם ריבוי נקודות חן מפתחים מלנומות

בעוד שריבוי נקודות חן (שומות) מהווה גורם סיכון חשוב להתפתחות של מלנומה, חשוב לזכור שכ-70% מהמלנומות כלל לא מתפתחות מנקודת חן אלא מופיעות כנגע חדש על העור. לכן, מומלץ גם לאנשים עם מיעוט נקודות חן אך גורמי סיכון אחרים (כגון עור בהיר, חשיפה מרובה לשמש בעבר, כוויות שמש בעבר וכן הלאה) לבצע בדיקה תקופתית אצל רופא עור מומחה.

מיטות שיזוף הן חלופה בטוחה יותר מחשיפה ישירה לשמש

אנשים רבים לא מבינים את הקשר והמהות של חשיפה לשמש ומלנומה. גורם הסיכון העיקרי למלנומה הוא לא החשיפה לשמש באופן כללי, אלא חשיפה לקרינת UV מסוכנת. זו קרינה שנפלטת מקרני השמש, והיא חזקה במיוחד בשעות מסוימות של היום, אך לא רק. גם מיטות שיזוף, שהפכו פופלריות בשנים האחרונות מסיבות כמו חסכון בזמן והיעדר חשיפה לשמש, פולטות קרינה אולטרה סגולה (UV) מזיקה, המגבירה משמעותית את הסיכון למלנומה וסוגים אחרים של סרטן העור. מכאן נובע שאין דרך בטוחה להשתמש במיטות שיזוף, ויש להימנע לחלוטין מהשימוש בהן.

קרם הגנה מיותר בימים מעוננים או קרים

בהמשך לנאמר בסעיף הקודם, הנזק לעור נגרם כתוצאה מחשיפה לקרינת ה-UV ולא החשיפה הכללית לשמש. גם כאן קיימת חוסר מודעות. אנשים רבים חושבים שהחשיפה העקרית לשמש היא בקיץ, ובחורף כשהשמש מכוסה על ידי העננים, אין חשיפה לקרינה ולא קיים סיכון. אך מדובר בטעות כי קרינת UV יכולה לחדור דרך עננים ואפילו בימים קרים. לכן, חשוב מאוד להגן על העור ולהיות ערניים לשינויים שחלים בו במהלך כל השנה ולא רק בעונת הקיץ. במידה והבחנתם בשינוי כלשהו בעור כדאי לגשת להבדק אצל רופא עור מומחה.

מלנומה מתרחשת רק באזורים החשופים לשמש

עוד מיתוס נפוץ מאוד הוא: שמלנומה יכולה להתפתח רק באזורים החשופים באופן ישיר לשמש, כגון: פנים, צוואר וידיים. זה לא מדויק: מלנומה יכולה להופיע בשלל אזורים בגוף, שאנחנו אפילו לא מעלים על הדעת כגון: הציפורניים, הקרקפת ואפילו העיניים. לכן, חשוב מאוד להיות ערניים לשינויים שמתרחשים בכל מקום בגוף, ובמידה ומבחינים במשהו חריג לפנות לייעוץ רפואי בהקדם.

שמשות הרכב או חלונות הבית מגינים עליי מפני קרינת ה- UV

בעוד ששמשות אכן חוסמות חלק מקרינת ה-UV (המכונה UVB) הן לא חוסמות את קרינת ה- UVA, אשר חשיפה לה מגבירה את הסיכון להזדקנות העור, הופעת כתמים ואף סרטן עור. לכן, גם נסיעה ממושכת במכונית או ישיבה ממושכת ליד חלון מואר משמש בבית עלולות להגביר את הסיכון לפתח סרטן עור.

הפרת מיתוסים ותפיסות שגויות סביב מלנומה והגנה מפני השמש חיונית לקידום מידע מדויק, שמירה נכונה על העור ומניעת תחלואה במלנומה והזדקקות לטיפולים מורכבים. הפרת מיתוסים נפוצים אלו מעודדת אנשים לקבל החלטות מושכלות לגבי החשיפה שלהם לשמש ולאמץ אסטרטגיות יעילות למניעת מלנומה וגילוי מוקדם. המרכז למלנומה וגידולי עור שבמרכז רפואי רמת אביב, מאגד בתוכו את כל הבדיקות לאבחון וטיפול במלנומה תחת קורת גג אחת. פנו אלינו לקביעת תור או ייעוץ.

לקבלת מידע וקביעת תור:

* נא לאשר שאינך רובוט