טיפול בבעיות קשב וריכוז

טיפול בבעיות קשב וריכוז

בעיות קשב וריכוז

במרכז רפואי רמת אביב פועלת מרפאה לטיפול בבעיות קשב וריכוז המעמידה בפני מטופליה מספר אפשרויות לטיפול. ההחלטה האם לטפל בהפרעת הקשב ובאיזה אמצעי היא החלטה אישית. השיטות לטיפול הן רבות ומגוונות וההתאמה שונה מאדם לאדם על פי סוג הבעיה שלו, אישיותו והעדפותיו.

הפרעות קשב וריכוז מתבטאות בהקשרים לימודיים ובהקשרים חברתיים נרחבים, בהתאם לשלב ההתפתחותי ומסגרת ההשתייכות של הילד או של האדם הבוגר.

האבחון נעשה לרוב בגיל בית הספר, וניתן לזהות שני טיפוסים עיקריים עם או בלי היפראקטיביות:

ADD - מתאפיין בטווחי קשב וריכוז קצרים, בהתנהגות חולמנית ומרחפת, וברגישות רבה לגירויים, הגורמת להסחות דעת מרובות. ילדים אלה לוקים בשיבושים בחשיבה וביכולת להחליט, ומתקשים ברכישת מיומנויות לימודיות וחברתיות.

ADHD - בנוסף לקשיים בקשב וריכוז והנטייה להסחת דעת ישנה פעלתנות יתר, התנהגות אימפולסיבית (לעיתים אגרסיבית), קושי בדחיית סיפוק ותנודות רגשיות שיכולות להיות קיצוניות (מצחוק לבכי). כל אלה הופכים את ההתנהגות לבלתי צפויה ואת האינטראקציה עם הסביבה למורכבת ומתסכלת.

אפשר להבחין בתסמינים גם בגיל הינקות - ניתן להבחין ברגישות יתר לגירויים (תינוק שמוטרד משינויי טמפרטורה, אור רעש וכד'), ובמאפיינים כמו פעלתנות יתר וחוסר שקט מוטורי, או להפך- רפיון וחולשה, שעות שינה מרובות והתפתחות איטית מהרגיל.

מאפיין בולט בהמשך החיים הוא קושי בהתארגנות, בשמירה על סדר ובעמידה בלוחות זמנים, מה שמביא לקשיים בהשלמת עבודות ומטלות ובקיום הבטחות. טווח הקשב הקצר למטלות שגרתיות יכול להשתנות אם המטלה היא יוצאת דופן ובעלת עניין, אז עולה יכולת הריכוז וההתמדה ומשתפרת יכולת הביצוע.

בצורתה ההיפראקטיבית ההפרעה נפוצה יותר בקרב בנים, ויתכן שבנות סובלות יותר מהפרעת ADD, אך משום שהתנהגותן פחות מתבלטת ואינה מפריעה הן מאובחנות פחות, ונוטות לוותר על הישגים אקדמיים ומקצועיים. ההפרעה היא לרוב מולדת, אך האבחון הוא בד"כ בגיל בית הספר. ההחלטה אם לטפל בבעיה ובאיזה אמצעי היא החלטה אישית. השיטות לטיפול הן רבות ומגוונות וההתאמה שונה מאדם לאדם על פי סוג הבעיה שלו, אישיותו והעדפותיו.

לקבלת מידע, לבירורים וקליעת תור התקשרו: 03-6401234.

רשימת רופאים מומחים
תואר שם הרופא מומחיות פרטים נוספים
דר' אמנון גימפל קשב וריכוז לחצו כאן >

לקבלת מידע נוסף השאירו את פרטיכם:

* נא לאשר שאינך רובוט