חידושים בטיפול בסרטן העור והגישה של פרופ' גל מרקל

חידושים בטיפול בסרטן העור והגישה של פרופ' גל מרקל

מהם סוגי סרטן העור ומה הגישה של פרופ' גל מרקל לטיפול בהם?

סרטן העור נחלק למספר סוגים ולכל סוג יש את הטיפולים המתאימים לו, בהתאם לשלב המחלה. פרופ' גל מרקל דוגל בגישה אישית ואנושית לצד הרפואה הקלאסית לשיפור סיכויי ההחלמה.

סרטן העור מהווה את סוג הסרטן השכיח ביותר בכל העולם. לסרטן העור תסמינים שונים יש מספר סוגים, כאשר לכל סוג יש מאפיינים שונים, וכתוצאה מכך גם סוגי טיפול שונים. פרופסור גל מרקל משתף בשיטות הטיפול החדשניות שמשתמשים בהן בעולם.

מהם סוגי סרטן העור השונים? וכיצד הם נבדלים זה מזה?

מלנומה: מלנומה יכולה להופיע בתור שומה או נקודת חן כהה על גבי העור, ובדרך כלל היא תהיה בצבע חום או שחור. צורתה תהיה לא אחידה, ויהיו לה גבולות שאינם ברורים. מדובר בסוג סרטן העור המסוכן והקטלני ביותר, שיכול להתפשט אל שאר חלקי הגוף במידה ולא מגלים אותו ומטפלים בו בהקדם.

קרצינומה של תאי בסיס:

סוג זה של סרטן העור נקרא BCC, והוא למעשה הסוג השכיח ביותר של סרטן העור. קרצינומה של תאי בסיס תתחיל בדרך כלל להופיע בידיים, בצוואר ובפנים – שהם האיברים החשופים ביותר לקרינת השמש. סוג זה גדל באופן איטי יחסית ובמקרים מסוימים, קרצינומה של תאי בסיס יכולה להופיע על גבי העור בתור פצע שאינו מתרפא, גבשושית או כתם אדום על העור.

קרצינומה של תאי קשקש:

הסוג הנפוץ ביותר אחרי ,BCC שנקרא גם SCC. הוא דומה באופן יחסי לקרצינומה של תאי הבסיס, שכן גם הוא מופיע בדרך כלל באזורים החשופים יותר לשמש, כמו הפנים והידיים. קרצינומה של תאי קשקש תופיע בדרך כלל על גבי העור בתור גידול שדומה ליבלת ויכול לדמם או להפוך לקרומי. בנוסף, או כתם קשקשי בצבע אדום. לצד שלושת הסוגים העיקריים שמנינו, ישנם עוד כמה סוגים של סרטן העור, כמו: לימפומה של העור וסרקומה של קפוסי, שהיא גידול סרטני נדיר המופיע על גבי העור. סוג נוסף הוא קרצינומה של תאי מרקל (MCC). זהו סרטן עור נדיר שמופיע בעיקר אצל מבוגרים. הוא מתפשט במהירות ולכן נחשב לקטלני ואגרסיבי במיוחד – מה שמחזק את החשיבות הגילוי המוקדם.

סוגי טיפולים בסרטן העור

מלנומה בשלב מוקדם:

הטיפול העיקרי בנגעים מסוג מלנומה בשלבים הראשוניים הוא ניתוח להסרתם. בשלב מוקדם הנגעים עוד לא שולחים גרורות לאיברים אחרים בגוף, ולכן הם ניתנים להסרה באמצעות ניתוח.

מלנומה גרורתית:

כאשר מדובר בנגעים בשלבים מתקדמים ששולחים גרורות לאיברים בגוף, הניתוח לרוב אינו יעיל ויש צורך בטיפול תרופתי. כאשר בוחרים בטיפול תרופתי הבחירה צריכה להיות אישית ומדויקת, שכן היא מושפעת מכמה גורמים שיכולים להשפיע על המטופל, ביניהם מוטציה בחלבון BRAF. מדובר בחלבון אשר אחראי על העברת אותות כימיים באמצעות מסלול מיוחד שמשפיע על הויסות, הצמיחה והחלוקה של התאים. כאשר ישנה מוטציה בחלבון הBRAF, היא גורמת למסלול לפעול בצורה בלתי מבוקרת ותורמת להתפתחות תכונות סרטניות במלנומה.

הטיפולים התרופתיים במלנומה גרורתית נחלקים לשני סוגים:

תרופות שפועלות על מערכת החיסון (אימונותרפיה):

טיפול זה רותם את מערכת החיסון של החולה על מנת שתבדיל בין תאים רגילים לסרטניים ומעודד אותה שתשמיד אותם. מערכת החיסון יודעת לזהות את התאים שמערכות הבקרה שלהם השתבשו ומנסים לחמוק מחיסול, ולתקוף אותם באמצעות תאי דם לבנים מסוג T.  התרופות האימונותרפיות שמעודדות את הפעילות הזו במערכת החיסון נחשבות לאחת המהפכות הדרמטיות שחלו בשנים האחרונות בחקר הסרטן.

 תרופות מכוונות מטרה:

טיפולים אלה מבוססים על מוקלה מסוימת שחוסמת את המוטציה. היתרון המרכזי בהם הוא שהתרופות פועלות מהר וכך גם התגובה לטיפול. זאת ועוד, הטיפול ניתן באמצעות כדורים ולא ניתן להפסיק אותו באמצע. חשוב לציין שחלק מהטיפולים עלולים להיות כרוכים בתופעות לוואי כגון: חום וצמרמורות, שלשולים, פגיעה בבולטת התריס ובעיכול, תופעות עוריות ועוד. אין דרך וודאית לדעת מי מהחולים יסבול מתופעות לוואי אלה אם בכלל, ולכן פרופסור גל מרקל שם דגש על הצגת היתרונות והחסרונות של כל אחד מהטיפולים לכל חולה, על מנת שיוכל לקחת חלק בהחלטה.

פרפ' גל מרקל – טיפול מותאם אישית

פרופ' גל מרקל הינו אונקולוג מומחה בתחום רפואת העור בעל שם עולמי. במהלך השנים צבר ידע ונסיון רב, לצד יוזמה של מחקרים ופיתוחים לצורך טיפול במחלת הסרטן ובמלנומה בפרט. הגישה שלו למעשה מציעה הסתכלות על רפואה אישית ואנושית. כלומר, יש להתבונן ברפואה כהכללה של כמה מרכיבים, ולא כטיפול אחד ספציפי. לפי פרופסור מרקל, יש להבין שהמטופלים נמצאים במצב נפשי מורכב וקשה, שפוגע לעיתים ביכולת שלהם לתפקד, נוסיף לכך את הרובד הרפואי המורכב מבדיקות וביקורים רבים. לכן, גישת הרפואה האישית והאנושית אומרת שיש להעניק טיפולי רפואה משלימה לצד הרפואה המרכזית והקלאסית. למשל, ליווי של דיאטניות ותזונאיות, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים ועוד. מערך שכזה משפר פלאים את הטיפול, את תוצאותיו, והכי חשוב – את האופן שבו חווים אותו המטופלים.

מרכז רפואי רמת אביב

מרכז רפואי רמת אביב הוא ממרכזי הרפואה החדשניים ביותר בישראל. הוא כולל בתוכו מרפאות המתמחות כל אחת בתחומה, ביניהן המרכז למלנומה וגידולי עור המציע למטופלים ליווי מהרגע הראשון – החל מאבחון, דרך בדיקות שונות ועד החלטה על דרך הטיפול המומלצת ומעקב סדיר.

שאלות ותשובות

מדוע חשוב להיבדק באופן שגרתי אצל רופא עור?

החשיבות של גילוי מוקדם היא רבה, והיא יכולה להציל חיים ולקנות זמן יקר עבור טיפול במחלה. חשוב מאוד לגשת לרופא עור במידה שמרגישים או רואים שינוי כלשהו בעור.

למה דווקא מרכז רפואי רמת אביב?

מרכז רפואי רמת אביב נחשב לאחד המובילים במגוון תחומים, ביניהם אבחון וטיפול בסרטן העור. עם הטכנולוגיה המתקדמת והמובילה בעולם, צוות רפואי מנוסה, מומחה ומקצועי, ועם צוות מרפאה אדיב ורגיש – תוכלו להיות בטוחים שהגעתם למקום הנכון. למידע נוסף, פנו אלינו.

רשימת רופאים מומחים
תואר שם הרופא מומחיות פרטים נוספים
פרופ' גל מרקל אונקולוגיה לחצו כאן >

לקבלת מידע וקביעת תור:

* נא לאשר שאינך רובוט