סרטן העור: הגידולים הנפוצים ביותר

סרטן העור: הגידולים הנפוצים ביותר

מהם הגידולים הנפצים ביותר של סרטן העור?

סרטן העור מורכב ממגוון רחב של מחלות, אשר מוגדרות לפי הסוג התאי ממנו הן מתחילות. הסוג הנפוץ ביותר של סרטן עור בקרב אנשים, וכן הגידול הרווח ביותר מבין כל סוגי הסרטנים

סרטן העור מורכב ממגוון רחב של מחלות, אשר מוגדרות לפי הסוג התאי ממנו הן מתחילות. הסוג הנפוץ ביותר של סרטן עור בקרב אנשים, וכן הגידול הרווח ביותר מבין כל סוגי הסרטנים, הוא קרצינומת תאי הבסיס (Basal Cell Carcinoma - BCC). לאחר מכן ברשימת הנפוצות מגיע סרטן תאי הקשקש (Squamous Cell Carcinoma - SCC). בנוגע למלנומה, היא מתפתחת בקרב כ-160 אנשים חדשים כל חודש וכ-2,000 אנשים בכל שנה בישראל.

לשלושת הגידולים הללו גורמי סיכון משותפים הכוללים עור ועיניים בהירות, ריבוי שומות, חשיפה לשמש ושימוש במיטות שיזוף, מחלות גנטיות שונות המעלות את הסיכון לסרטן עור, וחוסר במערכת החיסונית מסיבות שונות, כמו אצל מושתלי איברים. במאמר הבא, נסקור את המידע החשוב בנוגע לכל אחד מסוגי סרטן העור הנפוצים, כולל שיטות האבחון והטיפול.

מלנומה

מלנומה היא הסוג הקטלני והמסוכן ביותר של סרטן עור. היא מתחילה בתאים האחראים על ייצור הפיגמנט בעור, המכונים מלנוציטים. ישנם ארבעה סוגים עיקריים של מלנומה, כאשר הנפוץ בהם הוא המלנומה מסוג Superficial spreading melanoma, אשר יכולה להופיע בכל חלק של הגוף אך בעיקר באזור הגב העליון והרגליים אצל נשים.

מהם הסימנים המעידים על אפשרות למלנומה?

כיום אין הנחיות רשמיות לגבי תדירות הבדיקות לזיהוי מוקדם של מלנומה, אך ההמלצה כללית היא לבקר אצל רופא עור פעם בשנה לצורך מיפוי שומות. תדירות הגבוהה יותר של ביקורים תלויה בקיום גורמי סיכון ובהיסטוריה הרפואית האישית או המשפחתית של המטופל. ישנם חמישה סימנים המרמזים על פוטנציאל לשינוי ממאיר בשומה קיימת או הופעת שומה חדשה, הדורשים בדיקה יסודית על ידי רופא עור לשלילת אפשרות למלנומה:

- A (Asymmetry) - שומה א-סימטרית.

- B (Border) - שומה עם גבולות לא ברורים.

- C (Colors) - שומה עם צבעים שונים ומרובים.

- D (Diameter) - שומה עם קוטר גדול מ-6 מ"מ.

- E (Evolution) - שינוי במראה של שומה קיימת או הופעת תכונות חדשות כמו גרד או דימום.

למה חשוב אבחון מוקדם?

מלנומה מוגדרת כסוג האלים ביותר של סרטן עור. השלב בו נתגלת המחלה ומצב הגידול קובעים את חומרתה וסיכויי ההשרדות. גילוי בשלב מוקדם כולל אבחון מוקדם ובדיקה קלינית ודרמוסקופית מאפשר טיפול יעיל יותר ושיפור בסיכויי ההחלמה.

אילו טיפולים זמינים?

במקרה של גילוי הגידול בשלביו הראשוניים, בדרך כלל תתבצע הסרה כירורגית. כאשר הגידול מתקדם יותר, הטיפול יהיה סיסטמי, כולל אימונותרפיה או טיפולים ביולוגיים.

חשוב לציין שמלנומה ניתנת למניעה בצורה הפשוטה ביותר על ידי הגנה על העור מפני השמש. למעשה, רוב המקרים של מלנומה נובעים מגידול שמתפתח מעצמו על עור בריא, ולא משומה קיימת. לכן, ישנה חשיבות רבה להגנה על העור מפני השמש.

קרצינומת תאי הבסיס לעומת קרצינומת תאי הקשקש

קרצינומת תאי הבסיס (BCC), הגידול הנפוץ ביותר בקרב אנשים, בדרך כלל מתפתחת על פני העור החשוף לשמש. היא פחות אלימה מהמלנומה ובדרך כלל ניתנת לטיפול. גידולי BCC נמצאים בעיקר באזורי הראש והצוואר, אך יכולים להתפתח גם באזורים אחרים. כל הופעה של נגע וורדרד שמזכיר צלקת עלולה להעלות חשד להמצאות של קרצינומת תאי הבסיס ומצריכה בדיקה של רופא. האבחון של קרצינומת תאי בסיס מתבסס בעיקר על בדיקה קלינית ודרמוסקופית, והטיפול יכלול קרם כימותרפי או טיפול פוטודינמי במקרים קלים, וטיפולים ניתוחיים ואף הקרנות במצבים מורכבים יותר

קרצינומת תאי הקשקש לעומת זאת, מצויה בעיקר בקרב מושתלי איברים, מתחילה בתאי הקשקש של האפידרמיס. היא יכולה להתפתח לאחר חשיפה לכימיקלים מסוימים או כתוצאה ממחלות גנטיות. הסימן המובהק והראשוני לקרצינומת תאי הקשקש הוא כתם אדום עם קשקשת עליו, שלעיתים במידה והוא חמור הוא יכול גם להיות כואב ומדמם. האבחון של קרצינומת תאי הקשקש מורכב יותר, ועל כן כדאי לטפל בנגע כשהוא בשלביו הראשונים.גם כאן במידה והגידול בשלביו הראשונים ניתן יהיה לטפל בעזרת קרמים כימותרפים או טיפולים פוטודינמיים ובמידה והמצב חמור יותר יישקלו טיפולי הקרנות, או במידה ואין אפשרות לטיפול בניתוח, טיפול אימונותרפיה שעושה שימוש במערכת החיסונית כנגד הגידול.

לסיכום, ההגנה מפני חשיפה לשמש וביצוע בדיקות עור תקופתיות הן האסטרטגיות הטובות ביותר למניעת סרטן עור. ערנות לנגעים חשודים בעור וגילוי מוקדם עשויים לסייע בטיפול יעיל ולשפר את סיכויי ההחלמה מהמחלה.

רשימת רופאים מומחים
תואר שם הרופא מומחיות פרטים נוספים
דר' ליהי עצמוני עור ומין לחצו כאן >

לקבלת מידע וקביעת תור:

* נא לאשר שאינך רובוט