סוגי טיפולים לגידול בשלב מוקדם

סוגי טיפולים לגידול בשלב מוקדם

טיפולים מחליפי ניתוח, טיפול ביולוגי, או טיפול באימונותרפיה?

קיימות מספר דרכים לטיפול במלנומה, ביניהן טיפולים ניתוחיים וטיפולים מחליפי ניתוח, לגידולים בשלב מוקדם. התאמת הטיפול נעשית לפי שלב המחלה ושיקול דעתם של הרופא המנתח והאונקולוג.

טיפולים ניתוחיים:

-כריתה רחבה - כאשר הנגע הוא שטחי ומוגבל לשכבה החיצונית של העור ניתן לבצע הסרה של הנגע, לרוב בהרדמה מקומית, עם כריתה של מספר מילימטרים נוספים מהשוליים, על מנת לוודא שכל התאים הממאירים הוסרו. בדרך כלל מדובר בניתוח פשוט יחסית עם החלמה מהירה ואחוז סיבוכים קטן.

-דגימת קשרית הזקיף (Sentinel lymph node biopsy) – במצבים בהם המלנומה פלשה לעומק מסויים בשכבת העור, יש צורך בביצוע ניתוח להסרה של קשרית הלימפה המנקזת. מטרת הניתוח היא לוודא שאין הגעה של תאי מלנומה של קשריות הלימפה ברמה מיקרוסקופית, שאינה ניתנת לגילוי באמצעי דימות. ניתוח זה מבוצע בהרדמה כללית ומצריך סימון טרום-ניתוחי שמאפשר את זיהוי קשרית הזקיף בזמן הניתוח. אם קשרית הזקיף נקיה, אין צורך בפרוצדורה נוספת. אם קשרית הזקיף נגועה בתאי מלנומה, יש צורך בהמשך טיפול משלים אונקולוגי.

-ניתוח להסרת אגן קשריות הלימפה (Lymph node dissection) – במצבים בהם יש חשד למעורבות של קשריות הלימפה באמצעות בדיקה גופנית או אמצעי הדמיה, העובר אבחנה לאחר ביצוע ביופסיית מחט, יש צורך בביצוע ניתוח בו מוסרות כל קשריות הלימפה מאותו איזור. הסיבה היא חשד למעורבות קשריות נוספות באותו אגן ניקוז לימפטי. ניתוח זה מבוצע בהרדמה כללית והוא קשה יותר מניתוח דגימת קשרית זקיף. תופעת הלוואי העיקרית בעקבות ניתוח זה היא בצקת של היד או הרגל, בהתאם לאגן הלימפטי שנותח. לאחר הניתוח יש צורך בהמשך טיפול משלים אונקולוגי.

-ניתוח להסרת הגרורות - גרורות הן מוקדים משניים של מחלת סרטן מפושטת. מטרת הניתוח, שמבוצע תמיד בהרדמה כללית, היא הסרת הגרורות כדי להשיג שליטה טובה יותר על המחלה ולמנוע כאב או סבל כתוצאה ממיקום הגרורה.

טיפולים מחליפי ניתוח, לגידולים בשלב מוקדם:

לסרטני עור מסוג גידולי תאי הבסיס (BCC) או תאי הקשקש (SCC) שמאותרים בשלב מוקדם קיימים טיפולים נוספים מחליפי ניתוח. בין היתר, טיפולים אלה כוללים:

-קרמים למריחה – תכשירים הכוללים קרם אפודיקס, אימיקווימוד וסנאקטיק (Diclofenac) אותם ניתן למרוח על הנגעים לתקופה של מספר שבועות ולהביא לנסיגה של הגידול, לרוב תוך יצירת דלקת באזור הגידול.

-קריותרפיה – התזת חנקן נוזלי בטמפרטורה של -196 מעלות על נגע עורי גורמת לפגיעה תרמית בנגיעות ולהרס של הרקמה המעורבת.

-מחט חשמלית – בדומה לשימוש בחנקן נוזלי, ניתן להשתמש גם במחט חשמלית שגורמת להרס של הרקמה המעורבת.

-טיפול פוטדינמי – טיפול במסגרתו בשלב ראשון נמרח קרם מיוחד על האזור הנגוע שבעור, אשר גורם לרגישות של האזור לחלק מסוים מהאור הנראה. בשלב השני האזור נחשף למקור אור, כגון אור השמש. חשיפת האזור שטופל לאור השמש גורמת לדלקת ולהרס התאים הלא תקינים באזור.

-טיפול בקרני לייזר – כיום קיימים מספר סוגים של מכשירי לייזר אשר מביאים להרס ממוקד של רקמת העור. באמצעות שימוש במכשירים אלה ניתן לצרוב נגעי עור, גם נגעי עור סרטניים.

-טיפול קרינתי – חשיפה לקרינה מייננת, גורמת להרס של תאי הגידול.

טיפול ביולוגי מוכוון מטרה:

בשנים האחרונות חלה התפתחות עצומה בפיתוח טיפולים ביולוגיים מכווני מטרה לגידולי עור מתקדמים. טיפולים ביולוגיים מכווני מטרה מתקיפים באופן ממוקד את תאי הסרטן, ועל כן תופעות הלוואי לרב קלות באופן משמעותי בהשוואה לטיפולים כימותרפיים.

-טיפולים ביולוגיים במלנומה – בכ-50% מחולי המלנומה, התאים הסרטניים נושאים מוטציה בחלבון BRAF (בד"כ V600E). במקרים אלו ניתן לטפל באמצעות שילוב של מעכבי BRAF עם מעכבי MEK. תרופות אלו ניתנות בכדורים ומביאות בחלק גדול מהחולים לנסיגה מהירה של הגידול. הטיפול הביולוגי במלנומה ניתן במקרים של מחלה גרורתית או שאינה ניתנת לטיפול באמצעות ניתוח, או כטיפול משלים לאחר ניתוח של קשריות הלימפה.

-טיפולים ביולוגיים ב- BCC – תרופות המעכבות את מסלול הקיפוד (Hedgehog) הן יעילות בטיפול ב-BCC מתקדם שאינו-נתיח. תרופות אלו ניתנות בכדורים ומביאות בחלק גדול מהחולים לנסיגה מהירה של הגידול.

טיפול באימונותרפיה:

טיפול באימונותרפיה מביא להפעלת המערכת החיסונית של המטופל לצורך הרס התאים הסרטניים. תרופות אימונותרפיות מבוססות בעיקר על נוגדנים החוסמים את החלבון PD-1 ובכך גורמים להשראת תגובה חיסונית או להעצמת תגובה קיימת, כנגד התאים הסרטניים. הטיפול ניתן בעירוי לווריד במשך 30-60 דקות מדי שבועיים או שלושה במסגרת טיפולי-יום.

-טיפולים אימונותרפיים במלנומה – הטיפול באימונותרפיה מתאים לכלל חולי/ות המלנומה, ללא תלות אם מחלתם נושאת את המוטציה ב- BRAF. הטיפולים אפקטיביים ומביאים לעיתים קרובות לנסיגת מחלה היכולה להמשך שנים רבות. הטיפול האימונותרפי במלנומה ניתן במקרים של מחלה גרורתית או שאינה ניתנת לטיפול באמצעות ניתוח, או כטיפול משלים לאחר ניתוח של קשריות הלימפה.

-טיפולים אימונותרפיים ב- SCC – הטיפול באימונותרפיה אפקטיבי לגידולי SCC גרורתיים או שאינם ניתנים לטיפול באמצעות ניתוח. הטיפולים אפקטיביים ומביאים לעיתים קרובות לנסיגת מחלה היכולת להמשך שנים.

-טיפולים ביולוגיים ב- BCC – הטיפולים האימונותרפיים מדגימים יעילות ב-BCC מתקדם שאינו ניתן לטיפול ניתוחי, גם לאחר כשלון של הטיפולים הביולוגיים/מכווני מטרה. הטיפולים אפקטיביים ומביאים לעיתים קרובות לנסיגת מחלה משמעותית וארוכת טווח.

לקבלת מידע וקביעת תור:

* נא לאשר שאינך רובוט