שומות בעור תסמינים ודרכי טיפול

שומות בעור תסמינים ודרכי טיפול

שומה, או בשמה הידוע נקודת חן, היא למעשה ריבוי של תאים שמקורם בעור.

שומה, או בשמה הידוע נקודת חן, היא למעשה ריבוי של תאים שמקורם בעור. העור מכיל כמה סוגים שונים של תאים שאחראים על שגשוגו והתפתחותו וכאשר אנו מדברים על שומות, לרוב נדבר על ריבוי התאים הנקראים מלנוציטים.

שומות בעור תסמינים ודרכי טיפול

שומה, או בשמה הידוע נקודת חן, היא למעשה ריבוי של תאים שמקורם בעור. העור מכיל כמה סוגים שונים של תאים שאחראים על שגשוגו והתפתחותו וכאשר אנו מדברים על שומות, לרוב נדבר על ריבוי התאים הנקראים מלנוציטים. תאים אלה מפרישים את הפיגמנט מלנין, אשר מעניק לשומה את צבעה החום. שומות בעור מתפתחות לרוב כבר מגיל קטן ומתרבות בעשור השני והשלישי לחיים. אמנם הופעתן קשורה בהיבט תורשתי, אך חשוב לדעת כי חשיפה לשמש מעלה באופן משמעותי את מספרן על גבי העור.

מרבית השומות בעור קטנות יחסית וגודלן מגיע עד ל5- מ"מ, הן סימטריות ובעלות שוליים ברורים. מאפיינים אלה חשובים כאשר רוצים לקבוע האם השומה בעלת מאפיין סרטני. כאשר השומה בעור חורגת מגבולות ברורים או שאינה סימטרית בצורתה, היא נקראת שומה דיספלסטית. שומה זו בעלת פוטנציאל להתפתח למלנומה, שכן הוא סרטן העור. נוכחות שומה דיספלסטית לא נחשבת לסרטנית או לחילופין טרום סרטנית, אלא רק בעלת פוטנציאל לממאירות. אי לכך, חשוב לבצע מעקב אחת לתקופה של שומות בעור אצל רופא עור.


כיצד ניתן להבדיל בין שומה שפירה לשומה סרטנית (מלנומה) ?

חשוב לדעת כיצד לבצע זיהוי עצמי של שומה חשודה, שכן ככל שמאתרים את השומה מוקדם יותר, הסיכוי להחלמה גבוה יותר. בשנות ה-80 פותחה שיטה קלה שבאמצעותה ניתן לזהות נקודת חן חשודה גם אם אינכם רופאי עור. ישנן ראשי תיבות שנוח באמצעותן לזכור את הסימנים המחשידים-

Asymetry- חוסר סימטריה של צורת השומה בעור.

Border- גבולות משוננים ו/או לא ברורים או לא סדירים.

Color- ריבוי גוונים (3 ומעלה) או צבע אדמדם מסביב לשומה.

Diameter- שומה בעור שהקוטר שלה מעל 6 מ"מ.

Evaluation- שינוי בשומה הקיימת על העור, בייחוד אצל גברים ונשים מעל גיל 40.

במידה ואחת מנקודות החן על עורכם בעלת אחד מהמאפיינים הללו או מאפיינים נוספים כמו דימום ספונטני ו/או גרד ניכר ומשמעותי, חשוב להתייעץ בהקדם עם רופא עור על מנת שיבצע בדיקה מקיפה לשומה ובהתאם יקבע את מצבה. האבחנה הסופית של סוג השומה נקבעת על ידי ביופסיה בלבד.


מהי מלנומה ?

כפי שציינו, לא כל השומות בעור בהכרח מתפתחות לסרטן העור. כחלק מהמעקב האישי שלכם על שומות בעור ובדיקה על ידי הרופא, ייתכן כי השומה תוגדר כממאירה. ריבוי שומות על העור מהווה גורם סיכון למלנומה ובקרב מי שעל גופו מעל 50 שומות, נמצא בסיכון של פי 2 ביחס לאוכלוסייה ומי שיש על גופו מעל 100 שומות, הסיכוי להתפתחות מלנומה הוא פי 7 בקירוב.

בשל הסיכון, חשוב להכיר את מאפייני המחלה וגורמי הסיכון שלה ובהתאם למנוע את התפתחותה. מלנומה, כמו כל גידול ממאיר בגופנו, נובעת מהתרבות ושגשוג חסר בקרה של תאים שבהמשך, ללא טיפול מותאם, עלולים להתפשט לכל חלקי הגוף וליצור גרורות. בסרטן העור, הגידול מתחיל כשומה על העור ובהמשך חל שגשוג מהיר של תאי המלנוציטים. ישנם מספר סוגים של סרטן העור, אשר יכולים להתפתח במקומות שונים בגוף כמו גפיים, צוואר, פנים וכדומה והם נבדלים במאפייניהם.

גורמי הסיכון למלנומה כוללים ריבוי שומות, סוג עור (לרוב בהיר), סיפור משפחתי של סרטן העור, חשיפה לשמש ושימוש במיטות שיזוף. השניים האחרונים נובעים מפליטת קרני UV אשר פוגעות בדנ"א של תאי העור וככל שמרבים להיחשף אליהן, הסיכון למחלה גובר.

 

אילו דרכי טיפול קיימים כיום ?

כפי שנאמר לעיל, האבחנה הסופית של סוג השומה נעשית על ידי ביופסיה. ניתן לעשות את הביופסיה בשלושה דרכים:

כריתה שלמה או חלקית של הנגע – מבוצעת בעזרת סכין ניתוחים ייעודית. כריתה חלקית נחשבת פשוטה יותר והפגיעה האסתטית מוגבלת גם כן. אם נמצא כי הנגע בעל מאפיינים ממאירים, יש לבצע כריתה נוספת להסרה מלאה שלו.
ביופסיית גילוח - הסרת שכבת עור עליונה על ידי גילוח.
ביופסיית נקב - הוצאת חלק מהנגע העורי על ידי סכין עגולה וחלולה.

הביופסיה נעשית תחת הרדמה מקומית ואינה אמורה לגרום לכאב משמעותי. ייתכן כי תהיה תחושת צריבה בשל זריקת ההרדמה ובימים שאחרי לא אמורים לחוש כל שינוי למעט כאב קל. עם זאת, כחלק מלקיחת הביופסיה וחיתוך העור, עלולה להיווצר צלקת התלויה בכמות העור שנחתכה. לאחר ביצוע הביופסיה ובדיקת המעבדה תופיע האבחנה בהתאם.

אם השומה שפירה, אזי אין צורך לבצע התערבות נוספת. במידה והנגע של השומה בעור שנבדק בעל מאפיינים של מלנומה או קרצינומה (סוגים שונים של סרטן העור), חשוב לוודא שבוצעה הסרה מלאה שלו. במידה ולא, יש לבצע ניתוח נוסף לכריתה מלאה. לאחר מכן, יש להמשיך בירורים נוספים אצל האונקולוג אשר ידריך וינחה בהתאם מהם השלבים הבאים.

הטיפולים המוצעים במרכז רפואי רמת אביב

המרכז למלנומה וגידולי עור במרכז רפואי רמת אביב מתמחה באבחון וטיפול שומות בעור הן שפירים והן ממאירים, באמצעות מגוון טכנולוגיות מתקדמות. במרכז תוכלו למצוא רופאים מומחים בעלי שם עולמי וניסיון רב שנים בטיפול בנגעים השונים, תוך שמירה על מקצועיות ומתן יחס אישי.

במרכז רפואי רמת אביב ניתן לבצע בדיקת מיפוי שומות המספקת מפה של כלל השומות בעור באמצעות מערכת מצלמות מתקדמת וחכמה וניתן להשוות בין נקודות חן ישנות לחדשות ולבחון האם ישנן נקודות אשר שינו את מאפייניהן.

בשלב הראשון מבוצע צילום של כל הגוף על ידי מצלמה המחוברת למסילה שנעה למעלה ולמטה. התמונות המתקבלות הן ברזולוציה גבוהה המאפשרת לראות שינויים קטנים תוך ביצוע תקריב אשר מסייע לראות את השינויים לעומק. בשלב השני, מבוצעים תצלומים באמצעות מצלמה הנמצאת על גבי דרמוסקופ ומבצעת צילומי תקריב נוספים של נגעים שסומנו על ידי הרופא. המצלמה מייצרת תמונות ברזולוציה גבוהה מאוד ומאפשרת לראות נגעים שונים בעור אשר לעיתים אינם ניתנים לזיהוי בעת ביצוע בדיקה רגילה.

מעבר ליתרון שציינו לעיל, בדיקה זו גם איננה כרוכה בקרינה או כאב ובהתאם ללא כל תופעות לוואי. התמונות נשמרות בשרת מאובטח במחשבינו ורק לרופא המטפל יש גישה אליהם. חזרה על הבדיקה מבוצעת בהתאם להוראות הרופא ובה תתבצע השוואה בין המיפוי הישן לחדש.

במידת הצורך, ניתן לבצע במרכז רפואי רמת אביב ביופסיית נקב, גילוח, כריתה חלקית או שלמה של הנגע, בהתאם להחלטת הרופא המטפל והכירורג. גם כאן, ההליך מתבצע בהרדמה מקומית וכמעט ללא כל תופעות לוואי למעט כאב קל וצלקת באזור של החתך.

אבחון מוקדם של סרטן העור ומעקב אחר שומות מציל חיים ועל כן ישנה חשיבות גדולה לבצע מעקב אצל רופא העור.

לקבלת מידע וקביעת תור:

* נא לאשר שאינך רובוט