התסמינים של סרטן השד - למה לשים לב?

התסמינים של סרטן השד - למה לשים לב?

מהם התסמינים של סרטן השד ומתי אסור להתעלם מהם?

מעבר לעובדה שחשוב מאוד להבדק באופן קבוע, חשוב לדעת ולהכיר מהם התסמינים שיש לסרטן השד, ולאלו מהם יש לשים לב. כמובן שבמידה וחווים לפחות אחד מהם חשוב לגשת לייעוץ רפואי.

מדי שנה, אחת מכל 8 נשים מאובחנת עם סרטן השד. מדובר בגידול ממאיר, כאשר בכל הסוגים קיימת חשיבות רבה לאבחון מוקדם. במידה וחווים תסמינים של סרטן השד, חשוב לבצע אבחון מוקדם, מכיוון שזה מאפשר טיפול בשלב המוקדם של המחלה ובכך  להציל חיים.

מהם הגורמים לסרטן השד?

לסרטן השד ישנם כמה גורמים. כמובן שלעולם אין ודאות בעניינים הללו, וניתן להצביע אך ורק על גורמים שמביאים לסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד. כמו כן, גם אם אישה מסוימת עונה לאחד מגורמי הסיכון הללו, אין הכרח שתחלה.

 • היסטוריה רפואית של סרטן השד, אצל האישה עצמה או במשפחה.
 • קבלת המחזור החודשי בגיל הנמוך מ-11.
 • כניסה לגיל המעבר לאחר גיל 55.
 • אישה שלא ילדה מעולם, או שילדה בגיל מאוחר יחסית, לאחר 35.
 • גיל: סרטן השד מתגלה בדרך כלל אצל נשים בגילאי ה-50 ויותר, והוא נדיר יחסית אצל נשים צעירות יותר.
 • "שד צפוף": שד שמורכב מרקמה של בלוטות וצינורות חלב ולא מרקמות של שומן.
 • אורח החיים: התגלה קשר סטטיסטי ברור בין סיכון מוגבר לחלות בסרטן השד, לבין אורח חיים שאינו בריא וכולל צריכת מזון שומני ולא בריא, אלכוהול, עישון סיגריות והיעדר פעילות גופנית.

מהם התסמינים של סרטן השד?

התסמינים של סרטן השד הם רבים, ולכן במידה וחווים אחד מהם חשוב לשמור על קור רוח ולא להיכנס לבהלה, מכיוון שייתכן שתסמינים אלה יצביעו על עניין גופני או בריאותי אחר ולאו דווקא על סרטן השד. על כן, כאשר מתגלים אחד מהתסמינים לסרטן השד, חשוב מאוד להיבדק בהקדם אצל כירורג שד או רופא מומחה אחר. אלה התסמינים האפשריים:

 • הופעה של גושים או נפיחות באזור השד, בית השחי, או באזור עצמות הבריח.
 • שינוי שחל בגודל או בצורה של השד.
 • גירוד שאינו חולף בשד, או התנפחות של ורידים על גבי השד.
 • שקיעה של הפטמה, או תסמינים נוספים על גבי הפטמה, כמו קילופי עור או פצע שלא נרפא.
 • שקעים או בליטות על גבי העור של השד. העור יכול להתכווץ ויכולות להופיע עליו אדמומיות, כיבים או גבשושיות.
 • הפרשות מהפטמה וגם הפרשות של דם.
 • תחושת כאב בשד או באזור בית השחי, כמו גם תחושה של חוסר נוחות באזורים אלה.

 

אבחון סרטן שד במרכז רפואי רמת אביב

המרכז לבריאות השד, במרכז הרפואי רמת אביב, הוא הכתובת בשבילך! המרכז מציע סדרת בדיקות תחת קורת גג אחת לאבחון סרטן השד בעזרת הטכנולוגיה המתקדמת ביותר.

הצעד הראשון באבחון סרטן השד הוא ביצוע בדיקת ממוגרפיה. ממוגרפיה הוא צילום רנטגן של השד, שיכול להעיד ולגלות גושים עד לגודל של 0.5 מ"מ הנמצאים בשד. בדיקות ממוגרפיה מתבצעות באמצעות מכשיר 3Dimensions™ Mammography System המגלה ממצאים קשים לאבחון. חשוב לדעת שבדיקת ממוגרפיה רגילה אינה יכולה לזהות באופן מושלם את הגידולים שבאזור השד, ולכן לעיתים ממליצים לבצע בדיקת ממוגרפיה בעזרת חומר ניגוד, המסייע לקבל את התמונה הרפואית המדויקת ביותר.

בדיקת הממוגרפיה תפוענח ע"י רדיולוג מומחה לפיענוח בדיקות ממוגרפיה, ובמידה שיימצאו ממצאים חשודים, רופא מומחה ישלים את האיבחון בעזרת בדיקת שד. ככל שיימצא צורך להמשך בבירור, הרופא ידגום את הממצא שאובחן ויוודא את תוצאותיו. דגימה זו נקרא ביופסיית שד, והיא נעשית כדי לקבוע האם הממצא החשוד שהתגלה הינו שפיר או ממאיר. לאחר הבדיקה, כאשר הממצאים יהיו ברורים יותר, יוכלו הרופאים המומחים לקבוע מהי דרך הטיפול המומלצת.

לאחר בדיקת הממוגרפיה, נערכת בדיקת אולטרסאונד כבדיקה משלימה, במידה שלא התקבלו תוצאות חד משמעיות מבדיקת הממוגרפיה. אולטרסאונד שד יכול לגלות גידולים או בלוטות נגועות ובעיות רפואיות נוספות.

המרכז לבריאות השד חורט על דגלו מקצוענות, אכפתיות וזמינות עבור המטופלות. למידע נוסף, צרו איתנו קשר עוד היום.

שאלות ותשובות

לאן כדאי לפנות במקרה של אבחון של סרטן השד?

המרכז הרפואי מציע יעוץ ע"י כירורג שד מומחה, או רופא אונקולוג המתמחה בגידולים בשד.

האם ניתן להחלים מסרטן השד?

סיכויי החלמה גבוהים קיימים במידה והגילוי מוקדם ובוצעו כל הבדיקות הנידרשות כולל יעוץ מקצועי ע"י צוות מומחים. גילוי מוקדם של סרטן השד מציל חיים ומגביר משמעותית את הסיכוי להירפא.

מדוע כדאי לי לפנות דווקא למרכז רפואי רמת אביב?

מרכז רפואי רמת אביב מציע אבחון וטיפול רחב תחת קורת גג אחת, עם טובי המומחים בתחום בריאות השד. המרכז מוביל בחדשנות הטכנולוגית שלו ובמקצועיות של הצוות הרפואי.

לקבלת מידע וקביעת תור:

* נא לאשר שאינך רובוט