מתן שתן תכוף אצל גברים

מתן שתן תכוף אצל גברים

מהי בלוטת הערמונית ומה הקשר בינה לבין מתן שתן תכוף אצל גברים?

מתן שתן תכוף אצל גברים יכול לעיתים להוות תסמין להגדלה שפירה של הערמונית, אך גם לעיתים עלול להעיד על סרטן הערמונית.
חשוב להיבדק באופן שגרתי מכיוון שגילוי מוקדם מציל חיים.

מה היא בעצם בלוטת הערמונית?

בלוטת הערמונית הינה בלוטה קטנה שמיקומה קצת מתחת לשלפוחית השתן. הבלוטה מהווה חלק ממערכת הרבייה של הגבר ובין היתר מייצרת את נוזל הערמונית, הנוזל אשר מגן על תאי הזרע המיוצרים באשכים ועל ייצור חלבון בשם PSA, ששומר על מידת נוזליותו של נוזל הזרע. לערמונית תפקיד חשוב בתהליך ייצור הזרע והשפעה על פוריות הגבר ועל תפקודו המיני.

מתן שתן תכוף אצל גברים

מתן שתן תכוף אצל גברים, יכול לעיתים להוות תסמין להגדלה שפירה של הערמונית, אך גם לעיתים עלול להעיד על סרטן הערמונית. חשוב להיבדק באופן שגרתי מכיוון שגילוי מוקדם מציל חיים!

על התופעה ושכיחותה

הגדלה שפירה של הערמונית הוא מצב בו בלוטת הערמונית (פרוסטטה) גדלה במימדיה וכתוצאה מכך גורמת ללחץ חיצוני על צינור השופכה. מצד אחד לא כל ערמונית מוגדלת גורמת למתן שתן תכוף אצל גברים, אך מצד שני, ייתכן שערמונית מעט מוגדלת תוביל לתסמינים משמעותיים. ההפרעות בהטלת שתן מתחלקות לשני סוגים עיקריים :

• קושי במתן שתן, זרם שתן חלש ו/או מקוטע , היסוס תחילי למתן שתן (עיכוב בתחילת מתן השתן).

• מתן שתן תכוף, דחיפות למתן שתן (קושי עז בהתאפקות), יקיצה לילית למתן שתן (נוקטוריה) ותחושת חוסר התרוקנות לאחר מתן שתן. מדובר בתחושה שמפריעה לשגרת היומיום וגורמת למחשבות ולעיסוק בלתי פוסק בנגישות לשירותים, במחשבה על הפעם הבאה שיהיה צורך ללכת לשירותים ובעיקר בטרידות רבה ובחששות מפני הגורם לתופעה הזו.

בדיקות מומלצות

במרכז לבריאות הגבר שבמרכז רפואי רמת אביב, מיושמת הגישה המשלבת בין אבחון מקצועי ומדויק לבין טיפול ממוקד ויעיל. המרכז לבריאות הגבר מציע מגוון רחב של בדיקות, אשר כולן מבוצעות על ידי אנשי צוות רפואי בעלי ניסיון מעשי וותק מקצועי בתחום. במקרים בהם ישנו מתן שתן תכוף אצל גברים במהלך היום והלילה, או ירידה בעוצמת זרימת השתן, גברים רבים הסובלים מבעיה זו מתלוננים על פגיעה תפקודית המשבשת את שגרת חייהם.

כיום אין שום סיבה להשלים עם המצב הזה! במרכז לבריאות הגבר שבמרכז רפואי רמת אביב, ניתן לקבל טיפול בהגדלה שפירה של הערמונית (BPH) בשיטות המתקדמות ביותר. מדובר בהליך זעיר פולשני, הנחשב לטיפול חדשני וייחודי מסוגו בעולם: שיטות הREZUM—(רזום)- טיפול תרמי בהולכת אדי מים.

על הטיפול ב -REZUM 

מדובר בשיטה זעיר פולשנית פורצת דרך, בזכות היכולת שלה לשמור על התפקוד המיני ועל הפעילות התקינה של מערכת דרכי השתן, תוך חזרה מהירה לחיי היום יום. מטופלים רבים בטיפול זה העידו על שיפור משמעותי בתסמינים שחוו. מדובר בטיפול שנעשה תחת הרדמה כללית ובאשפוז יום, המאפשר חזרה מהירה לשגרה - בדרך כלל תוך 48 שעות. הטיפול מאושר על ידי FDA כטיפול בטוח ויעיל.

אבחונים וטיפולים נוספים:

במקרים שתופעת מתן שתן תכוף אצל גברים גורמת לחשד או סיכון לגידול בערמונית, כדאי לבצעי בדיקות מקיפות ואבחון מדויק. במרכז לבריאות הגבר פועל מערך לאבחון וטיפול בסרטן הערמונית, המאפשר לקבל טיפולים ממוקדים (פוקליים):

ביופסיה בשיטת ה-MRI-US Fusion - מדובר בטכניקה מתקדמת ביותר, המשתמשת בתמונת MRI כדי לאבחן ולאתר קיום של גידול סרטני ולאחר מכן מבוצעת הביופסיה. השיטה החדשנית הזו מאפשרת לרופא לקחת דגימה ממוקד היווצרות הסרטן באופן ישיר.

טיפול HIFU - אולטרסאונד ממוקד מאוד, הפועל בעוצמה גבוהה. טיפול זה מבוצע על ידי הרדמה באשפוז יום, והסטטיסטיקה מצביעה על כ-85% מהחולים שנרפאים.

קריותרפיה (CRYOTHERAPY) - הליך זעיר פולשני המבוסס על הקפאה מהירה ועמוקה של רקמת הערמונית. החדשנות של הטיפול היא בכך שהוא מצליח לשמור על יתר הרקמה הבריאה ולהמנע מפגיעה גם בה.

לקבלת מידע וקביעת תור:

* נא לאשר שאינך רובוט