מדריך למציאת כירורג שד פרטי : איך לבחור את המומחה הנכון לך ?

מדריך למציאת כירורג שד פרטי : איך לבחור את המומחה הנכון לך ?

מדריך למציאת כירורג שד פרטי : איך לבחור את המומחה הנכון לך ?

כאן תוכלו למצוא טיפים ועצות לגבי מציאת כירוג שד פרטי


מדריך למציאת כירורג שד פרטי : איך לבחור את המומחה הנכון לך ?

שד האישה מורכב מאונות, יחד עם בלוטות חלב המעבירות את החלב דרך צינוריות החלב הישר לפטמה. בנוסף, רקמת השד מורכבת הן מרקמת חיבור והן מרקמת שומן וכאשר כמות רקמת החיבור גדולה וכמות רקמת השומן קטנה מאוד, מבנה השד נקרא "שד צפוף". ישנם מצבים בהם תאים באונות השד או בצינוריות החלב מתחילים לשגשג באופן בלתי מבוקר ויוצרים גידול ממאיר. גידול זה עלול להגיע לאיברים נוספים, להמשיך לגדול בהם וליצור בכך גרורות. 


מהם הגורמים של סרטן השד 

הגורמים לסרטן השד אינם ידועים במלואם, אך ידוע ששילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים תורם להתפתחות המחלה.  קיימים כמה גורמי וכמה סיכון .

גורמי סיכון גנטיים: מוטציות גנטיות, היסטוריה משפחתית, תסמונות גנטיות מסוימות.  

גורמי סיכון סביבתיים: גיל ומין, תחילת וסת מוקדמת וסיום מאוחר, אי הנקה, טיפול הורמונלי חלופי,השמנת יתר, עישון וצריכת אלכוהול, חשיפה לקרינה ועוד

גיל הינו פרמטר חשוב והסיכון לחלות במחלה עולה יחד איתו. לפי רישומים סטטיסטיים, סרטן השד שכיח יותר בקרב נשים מעל גיל 50.

היסטוריה משפחתית (כולל מוטציות גנטיות) והיסטוריה אישית מעלות את הסיכון גם כן לחלות בסרטן השד. כך לדוגמה, אישה אשר חלתה בעבר בסרטן או שיש לה קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה, נמצאת בסיכון מוגבר. מבנה השד, כגון "שד צפוף" עלולים להוות גורם סיכון וזהו מצב שמאפיין בעיקר נשים צעירות. 

מעבר לכך, אנשים שחוו טיפולי קרינה לבית החזה בגיל צעיר או שנוטלים טיפולים הורמונליים גם כן חשופים לסיכון גבוה יותר. 

נשים שלא ילדו מעולם או שילדו לאחר גיל 35, נשים שהניקו פחות משנה או לא הניקו כלל ונשים שקיבלו בגיל צעיר את מחזורן החודשי בסיכון גבוה יותר גם כן. נמצא כי קיים קשר בין מחלת סרטן השד לבין חוסר הקפדה על אורח חיים בריא הכולל אי ביצוע פעילות גופנית, אי צריכת מזון בריא, השמנת יתר, צריכת אלכוהול ועישון ועוד. 


איך מאבחנים סרטן שד 

השלב הראשון שרצוי שיתרחש בעת אבחון סרטן שד הוא זיהוי עצמי על ידך. מרבית הנשים מכירות את גופן ושדיהן בצורה הטובה ביותר ולכן, אחת לתקופה רצוי לחוש את מבנה השד ולבחון האם דבר כלשהו השתנה. לדוגמה, האם את חשה בגוש, שקיעת פטמה, שינוי בצורה או בגודל השד, תחושת כאבים או אי נוחות, הופעת גווני אדום או חום בשד ללא קשר למצב זיהומי או הנקה, פריחה או פצע שאינם מחלימים או הפרשה מהפטמה שאיננה קשורה להנקה. סימנים אלה מעוררים חשד ולכן מומלץ לקבוע תור לכירורג שד על מנת שיוכל לאבחן בצורה טובה יותר. 

את בדיקת כירורג שד פרטי או בקופה ניתן לבצע אחת לשנה החל מסביבות גיל 30. בעת הבדיקה, המבוצעת בשכיבה, הרופא או הרופאה מבצעים בדיקה ידנית הכוללת בדיקה של בלוטות הלימפה באזור בית החזה, הצוואר והשד יחד עם בדיקה של מבנה השד. במידה וכירורג שד מצא ממצא המעלה חשד, הוא ימליץ על ביצוע בדיקות נוספות. 


איך לבחור את כירורג השד הנכון עבורך 

ראשית, חשוב לבחור ברופא או רופאה שתרגישי בנוכחותם בנוח. טרם הבדיקה תוכלי לבדוק את מין הרופא ובהתאם תוכלי לתעדף ולהזמין תור לרופא או הרופאה שתרגישי נוח יותר בעת בדיקתם. גם המלצה "מפה לאוזן" יכולה להיות דרך בחירה מעולה עבורך, כך תוכלי לדעת מה הייתה החוויה של מישהי אחרת והאם זה לטעמך. חשוב לדעת שלעיתים כל אחת חווה חוויה אחרת, ומפגש שהיה פחות נעים לאחרת, לא בהכרח יגרום לך לתחושה זהה. 

מעבר לכך, חשוב לבחור בכירורג שד בעל קרדיטציה ותעודות ממשרד הבריאות. מכיוון שבדיקה זו רגישה ובעלת משמעות על חייך, חשוב שהיא תבוצע על ידי כירורג שד המוסמך לכך אשר ידע להפנות לבדיקות נוספות במידת הצורך. 

 

תוכלי גם לברר ואף לשאול את כירורג השד על הניסיון הרפואי שלו. במידה ונמצא ממצא חשוד בממוגרפיה ויש צורך לבצע ביופסיה ואף במקרי קיצון להתקדם לכריתת שד, חשוב שתרגישי בנוח כי לכירורג השד שלך יש את הניסיון הניתוחי. תוכלי לברר עמו כמה פעמים הוא התאמן על התהליך, כמה שנים הוא מבצע אותו, באילו מכשירים טכנולוגיים הוא משתמש, לחקור אודות המוניטין שצבר בתחום וכדומה. שאלות אלה עשויות לגרום לך לתחושת ביטחון בעת בחירת כירורג השד שלך. 


מה חשוב לדעת לפני בדיקה אצל כירורג שד ?

המרכז לבריאות השד במרכז רפואי רמת אביב מאפשר לקבל שרות ממצוות מקצועי בתחומי רדיולוגיה ודימות השד והן לכירורגית שד, רופאים המנוסים בתחומם ובעלי ידע וניסיון. במרכז לבריאות השד מתבצע שימוש במכשירים טכנולוגיים חדשניים ביותר כגון מכשירי ממוגרפיה ואולטרסאונד ,בדיקות משלימות לביצוע ביופסיית שד במידת הצורך. 

היתרון בפגישה עם כירורג שד פרטי לעומת כירורג שד בקופה הוא זמינות התורים. אבחון מוקדם של סרטן השד יכול להציל חיים, ההמתנה עד לתור שיתפנה עלולה לפגוע בבריאות המטופלים. אי לכך, זמינות תורים ונוחות בקביעתם מקלה על המטופלים ומסייעת לקדם את האבחון המהיר. במרכז הרפואי רמת אביב ישנה זמינות גבוהה לתורים בכלל המכונים ואנו מזמינים אותך לקבוע תור עוד היום. 

במסגרת הפגישה עם כירורג שד את זכאית לשמירה על פרטיותך ועל כבודך. לכן, חשוב לנו שבמהלך הפגישה תקבלי הסבר מלא אודות הבדיקה והצעדים הבאים במידה ויש הכולל שיח מקצועי וענייני תוך מתן מידע בצורה נעימה, ברורה ולא מזלזלת. 

מעבר לכך, חשוב שתדעי כי את זכאית לליווי בעת הבדיקה אצל כירורג שד. זה יכול להיות אח או אחות, הורים, חברה קרובה וכדומה אשר יכולים לנכוח לצידך במהלך הבדיקה אך חשוב שלא יתערבו במהלכה. בדרך זו תרגישי בטוחה ושאינך לבד בבדיקה. בנוסף, הבדיקה מתבצעת ללא שיפוטיות או אפליה על בסיס מין, גזע, דת, נטייה מינית, לאום, גיל, ארץ מוצא וכיוצא בזאת ונועדה להעניק טיפול מקצועי והולם ללא כל הבדל בין אדם אחד לאחר. 

 

לקבלת מידע וקביעת תור:

* נא לאשר שאינך רובוט