ניתוח גידים מכופפים – ניתוח גידים חתוכים

ניתוח גידים מכופפים – ניתוח גידים חתוכים

.

מהו ניתוח גידים מכופפים ?

גידים מכופפים או חתוכים אינם יכולים להחלים מעצמם, המתח בגיד גורם לשני קצוות הגיד להיפרד – לעתים עם פער של מספר סנטימטרים ביניהם.

ללא טיפול ניתוחי אין כל סיכוי לחזרה של תפקוד האצבע. הניתוח לרוב מבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית. החתך המקורי מורחב על מנת למצוא ולזהות את קצוות הגיד הפגוע, והגיד נתפר.

בגמר הניתוח היד מושמת בסד גבס כאשר שורש היד והאצבעות כפופים מעט – על מנת להגן על התיקון.

לאחר הניתוח היד מושמת בסד גבס כאשר שורש היד והאצבעות במנח המוריד מתח מהתיקון.

לפני ניתוח גידים מכופפים תתבקשו לבצע את הפעולות הבאות:

• להוריד ביגוד (למעט חלוק של בית חולים), עדשות מגע, איפור, לק ואודם.

• להוריד פירסינג מכל אזור בגוף. במידה ופירסינג לא יורד לפני הניתוח הוא יוסר מכל אזור בגוף בחדר ניתוח.

• להוריד מכשיר שמיעה / משקפיים ולהוציא שיניים תותבות. השמירה על השיניים התותבות ומכשיר השמיעה היא באחריות המטופל ו/או משפחתו. אפשר לשמור את השיניים בקופסה ייעודית שניתנת במחלקה. בשום אופן, אין לשמור על השיניים ועל מכשיר השמיעה מתחת לכרית, בכיס החולצה או במקומות אחרים זאת כדי למנוע את אבדנם.

• יש להסיר את כל התכשיטים ולמסור לבני המשפחה, לא להשאיר חפצי ערך ללא השגחה.

ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה:

לאחר הניתוח, בכפוף למידת הפגיעה בגיד וחוזק התיקון האפשרי, תופנה/י למרפאת ריפוי בעיסוק, שם אפשר יהיה להמיר את סד הגבס לסד פלסטי.

תוכנית הטיפול תוכתב על ידי המנתח על סמך ממצאי הניתוח. מטרת ההפעלה היא לייצר תנועה עדינה של הגיד על מנת למנוע הדבקות של הגיד לרקמות סביב, ומנגד למנוע קרע של התיקון.

על פי רוב יש צורך בשימוש בסד למשך 6 שבועות, לאחריו חזרה הדרגתית לפעילות. עם זאת, הגיד לא חוזר לכוח מלא אלא כעבור 3 חודשים מהתיקון. התנועה יכולה להשתפר בהדרגה על פני חצי שנה מהניתוח.

מה הן התוצאות הצפויות לאחר ניתוח גידים מכופפים?

תיקון של גיד הנפגע בחתך סכין "נקי"  על פי רוב יניב אצבע מתפקדת, למרות שלא בהכרח יושג טווח מלא כפי שהיה טרם הפגיעה.

התוצאות לרוב  טובות פחות במקרים בהם הפגיעה הראשונית הייתה פגיעת מעיכה, במקרים בהם היה אבדן עור, או נזקים נוספים לעצמות ועצבים.

סיבוכים:

כשל של התיקון. כשל של התיקון לרוב מתרחש בשלב המוקדם (כאשר הגיד הוא הכי חלש).

המטופל/ת ירגיש/ה תחושה של קפיצה, לאחריה תנועת האצבע תחמיר בהשוואה לתנועה שכבר הושגה. אם קיימת תחושה שכזו יש לפנות בהקדם לביקורת, כיוון שהאפשרות לתיקון חוזר אובדת כעבור מספר ימים.

הדבקות של הגיד למעטפת. כאשר הגיד נדבק למעטפת הוא אינו יכול להעביר את כוחות השריר לאצבע. אפשר  יהיה להניע את האצבע עם הפעלת כוח מבחוץ (תנועה פסיבית), אולם אי אפשר להניע את האצבע על סמך הגידים שלה (תנועה אקטיבית).

על פי רוב, עבודה נוספת במסגרת ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה עשויה לשפר את המצב.

לעתים יש צורך בניתוח נוסף לשחרור הידבקויות (טנוליזיס), אולם לרוב במצב שכזה לא תהיה חזרה לטווח מלא של האצבע.

מחלות:

• גידים מכופפים בכף היד

מהם גידים מכופפים בכף היד ?

הגידים המכופפים הם כבלים חלקים המחברים את שרירי האמה עם עצמות כף היד ובעיקר לאצבעות והאגודל. ישנם שני גידים מכופפים לכל אצבע, וגיד אחד עבור האגודל. הגידים עוברים בתעלות בשורש היד, והם מכופפים את האצבעות באותו האופן שחוט הבלם באופניים עובד. הגידים יכולים להיפגע בכל חתך העובר בחלק הכפי של שורש היד וכף היד, בעיקר בכפלי אצבעות בהם הגידים צמודים לעור. לעתים הגידים יכולים להיתלש מהעצם כתוצאה ממשיכה חזקה של האצבע…. למידע נוסף »

לקבלת מידע נוסף השאירו את פרטיכם:

מאשר/ת קבלת תוכן פרסומי