שיטה זעיר פולשנית לטיפול בפריצת דיסק

שיטה זעיר פולשנית לטיפול בפריצת דיסק

מספר שעות לאחר הניתוח אפשר לעזוב את בית החולים

מאת ד"ר כספי.

בקע דיסק (ובלשון העם " פריצת דיסק") הוא בעצם החלקה של קטעים מהדיסק לתוך תעלת השדרה. הבעיה שכיחה ועלולה לקרות לכל אחד מאיתנו.

מספר גורמים מחזקים את הסכנה לבקע דיסק:

עומס הקשור בעיסוק מקצועי, משקל יתר, יציבה לא נכונה, "מתנה תורשתית" וחולשת שרירים.

הטיפול בפריצת דיסק:

הטיפול בפריצת הדיסק נקבע עפ"י חומרת הבעיה. שיטת הטיפול הראשונה במעלה היא השיטה השמרנית ורק אם כשלו כל האמצעים וחלפו בין 3-6 חודשים של ניסיון טיפולי, מומלץ לשקול טיפול ניתוחי. בניתוח כורתים את רקמת הדיסק הבולטת ומשחררים בכך את הלחץ מהעצב.

שיטה זעיר פולשנית:

ניתוח בקע דיסק בשיטה זעיר פולשנית הוא למעשה ניתוח דרך "חור המנעול". הניתוח הזעיר פולשני בא במקום הניתוח הקלאסי ובו אין צורך בחתך גדול אלא בדקירה בגב ושימוש במכשור אנדוסקופי.

לשיטה המכונה "ללא דם" מספר יתרונות:

אין פגיעה ברקמות סביב עמוד השדרה, הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה מקומית ואפשר לתקשר עם החולה לאורך כל מהלך הניתוח. מספר שעות לאחר הניתוח אפשר לעזוב את בית החולים.

הניתוח מבוצע בכניסה צדדית [חתך של 1 ס"מ] ודרכה מחדירים אנדוסקופ לתוך תעלת השדרה. כל הפעולה נעשית תחת בקרה רנטגנית. דרך האנדוסקופ מעבירים מכשור עדין ומצלמה. בטכניקה זאת אפשר להבטיח הוצאת רקמת דיסק באופן מושלם.

שיטת הניתוח ה"זעיר פולשנית" מהווה כיום, לבעלי נסיון, את ה- Gold Standart לניתוחי כריתת דיסק.

את הטכניקה יישמתי עד היום בלמעלה מ- 500 ניתוחי כריתת דיסק, עם תוצאות מרשימות וללא סיבוכים משמעותיים.

מידע כללי על כאבי גב ועל פריצת דיסק:

כאבי גב הם נחלת רבים מאתנו. הערכות הן כי 5% מהגברים ו- 5.2% מהנשים סובלים לפחות פעם אחת בחייהם מבקע דיסק בעמוד שדרה מותני שהוא הבקע השכיח ביותר.

הכאבים הקשורים בבקע הדיסק הם כאבים טורדניים שפוגעים משמעותית באיכות חיינו.

עמוד השדרה מורכב מ- 24 חוליות ומהווה את הציר המרכזי של גופנו המאפשר תנועה ופעולות במישורים שונים’ במקביל לשמירה על יציבות הגוף. כל אחת מחוליות עמוד השדרה מורכבת מגוף גדול המשמש "סבל משאות". התעלה מאחור משמשת כמיכל למערכת העצבית. הדיסקים בין שתי חוליות עשויים מטבעת הקפית קשיחה ומחלק פנימי דמוי ג'ל. הדיסקים מפרידים בין החוליות ומהווים ציר תנועה ובולם זעזועים.

בקע הדיסק הוא מצב בו החומר הפנימי של הדיסק קורע את הטבעת ההקפית שלו ומגיע למגע עם אחד העצבים אשר יוצאים לכיוון הגפיים. המגע גורם לתהליך דלקתי סביב העצב וזהו הכאב המקרין לגפיים אותו מרגיש החולה. כאשר הלחץ על העצב גדול במיוחד ישנה פגיעה ממשית בפעילות החשמלית של אותו עצב כמו הפרעות תחושה ושיתוקים. את בקע הדיסק ניתן לאבחן בעזרת בדיקות CT ו- MRI.

לקבלת מידע נוסף השאירו את פרטיכם:

* נא לאשר שאינך רובוט