קולונוסקופיה וירטואלית

קולונוסקופיה וירטואלית

בדיקה מדויקת ואמינה שעשויה להציל את חייך.

מאת ד"ר קופל

מהו סרטן המעי הגס וכיצד אפשר למנוע אותו?

סרטן המעי הגס, הוא המחלה הממארת השלישית בשכיחותה בישראל גם בקרב הגברים (אחרי סרטן הערמונית וסרטן הריאה) וגם בקרב הנשים (אחרי סרטן השד וסרטן הריאה).

מדי שנה מאובחנים בארץ כ-3,200 מקרים חדשים של סרטן המעי הגס ומספר החולים נמצא בעלייה מתמדת. ברבע מהחולים מתגלה גידול זה מאוחר מדיי, כאשר בנוסף לגידול במעי הגס מוצאים גם גרורות.

כתוצאה מכך ישנם 1,500 מקרי מוות בשנה מסרטן מעי גס גרורתי.

כמעט כל גידולי המעי הגס מקורם בפוליפים. פוליפים הם גידולים שפירים של רירית המעי הגס, שגודלם נע בין מספר מ"מ למספר ס"מ ורובם הגדול נשארים ללא שינוי במהלך החיים. ברוב המקרים, הפיכת פוליפ שפיר לממאיר נמשכת שנים.

היות שסרטן המעי הגס ניתן לריפוי ואף למניעה כאשר הוא מתגלה בשלב מוקדם, ישנה חשיבות לגילוי הפוליפים ולהסרתם בשלב המוקדם כדי למנוע את התקדמותם לסרטן.

מהי הקולונוסקופיה הווירטואלית?

הקולונוסקופיה הווירטואלית היא בדיקה המאפשרת הערכה של המעי הגס ללא החדרה של צינור הקולונוסקופ לאורך המעיים וללא שימוש בתרופות הרדמה. בבדיקה זו משתמשים בסורק ה - CT, לשם יצירת תמונות דו ותלת ממדיות של המעי הגס. התמונות אשר מופקות ממחשב ה - CT מפוענחות על ידי הרופא הרדיולוג, אשר גם מבצע "ניווט וירטואלי" לאורך חלל המעי הגס בדומה לתהליך אשר נעשה בשעת הקולונוסקופיה הרגילה.

חשוב לציין כי במיעוט המקרים שבהם מתגלה נגע במעי הגס, אין אפשרות להסיר ממצא זה בשעת הקולונוסקופיה הווירטואלית, והנבדק נשלח להשלמת הטיפול בקולונוסקופיה רגילה.

למי מיועדת הבדיקה?

1. נבדקים בהם הקולונוסקופיה האופטית בוצעה בצורה חלקית מכול סיבה שהיא. הסיבות עשויות לכלול קולון ארוך ומפותל, חוסר סבילות לבדיקה, ספאזם אשר לא נפתר באמצעות טיפול תרופתי או גידול חוסם.

במקרים אלו, היתרון בקולונוסקופיה הווירטואלית נובע מהיכולת "לעבור" ללא בעיות את הגורם המצר או החוסם בקולון ולהעריך את שאר הקולון.

2. נבדקים שנמצאים בסיכון לביצוע קולונוסקופיה אופטית. מדובר בנבדקים הנוטלים אספירין ונוגדי קרישה אחרים, נבדקים עם בעיות קרישה, בעלי מחלת לב או מחלת ריאות קשה. חולים המתקשים בתזוזה או נבדקים אשר פיתחו בעבר תגובה אלרגית לתרופות מטשטשות.

3. בדיקת סקר באוכלוסייה אסימפטומטית וללא גורמי סיכון מעל גיל 50 בה יש אינדיקציה לבצע הערכה של המעי הגס אחת לחמש עד עשר שנים.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

לפני הבדיקה מתבקש הנבדק להכין את גופו באמצעות דיאטה מתאימה ותרופות משלשלות בדומה לקולונוסקופיה הרגילה. בחדר ה - CT, ומיד לפני הבדיקה, מבוצע ניפוח של המעי הגס דרך צינורית דקה אשר מוחדרת בעדינות לפי הטבעת למרחק ס"מ בודדים. לאחר מכן, מבוצעת סריקת CT של הבטן והאגן בשתי תנוחות, בשכיבה על הבטן ובשכיבה על הגב. הבדיקה עצמה נמשכת כמה דקות.

יתרונות הקולונוסקופיה הווירטואלית:

1. בניגוד לקולונוסקופיה רגילה, הרי שבבדיקה זו, אפשר להעריך גם נבדקים שבהם קיים קושי טכני לבדוק את כלל המעי הגס על ידי קולונוסקופיה רגילה או שהם נמצאים בסיכון בגלל ביצוע הקולונוסקופיה הרגילה.

2. אין צורך במתן תרופות מטשטשות בבדיקה ולכן אפשר לחזור למהלך החיים הרגיל, ללא הגבלהף מיד לאחר ביצוע הבדיקה.

3. הקולונוסקופיה הווירטואלית היא הבדיקה היחידה אשר מאפשרת, בנוסף להערכת חלל המעי, להעריך את כלל אברי הבטן והאגן. ממצאים משמעותיים קליניים, באיברים מחוץ למעי הגס, מדווחים ב - 12% עד 23% מהבדיקות.

4. הקולונוסקופיה הווירטואלית נעשית ברמת קרינה נמוכה, וכך סך כל הקרינה בבדיקה זו נמוכה במעט ממנת הקרינה בבדיקת CT בטן רגילה (וזאת אף על פי שבבדיקת הקולונוסקופיה הווירטואלית מבוצעות שתי סריקות על הגב ועל הבטן).

הקולונוסקופיה הווירטואלית היא בדיקה אמינה ויעילה:

רגישות הבדיקה לגילוי גושים היא מעל 95% ולגילוי פוליפים הגדולים מ-1 ס"מ כ - 90%. במרכז הרפואי רמת אביב מבצעים בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית באמצעות מכשיר CT, רב פרוסתי מתקדם בעל 64 ערוצים, המאפשר ביצוע סריקה תוך מספר שניות ברמת רזולוציה גבוהה מאוד.

פרוטוקול ההכנה לבדיקה במרכז הרפואי רמת אביב כולל גם טכניקה לסימון שרידי תוכן לאורך המעי הגס כמקובל במרכזים הרפואיים הגדולים בעולם. בעזרת שיטה זו, רגישות הקולונוסקופיה הווירטואלית בגילוי נגעים לאורך המעי הגס גבוהה יותר.

פענוח הבדיקה מבוצע על תחנת עבודה ייעודית באמצעות תוכנה מתקדמת המאפשרת ניווט תלת ממדי בתוך המעי הגס.

פענוח הבדיקה מבוצע רק על ידי רופאים מומחים ברדיולוגיה אבחנתית אשר עברו הכשרה מיוחדת בבדיקה זו והם בעלי ניסיון רב ומוכח בתחום. רופאים אלה עובדים במרכזים הרפואיים האקדמיים המובילים במרכז הארץ כמנהלי יחידות וכרדיולוגים בכירים.

לרשות הנבדקים חדרי הלבשה אישיים ואסטטיים המאפשרים הכנה דיסקרטית ונוחה לפני הבדיקה.

רשימת רופאים מומחים
תואר שם הרופא מומחיות פרטים נוספים
דר' ליאור קופל רדיולוגיה לחצו כאן >

לקבלת מידע נוסף השאירו את פרטיכם:

מאשר/ת קבלת תוכן פרסומי